لییی

طلاق خلع و طلاق مبارات

 این دو طلاق جزئی از طلاقهای توافقی می باشد . یعنی در آن بدون قضاوت و با توافقات قبلی زوج و زوجه تقاضای طلاق میکنند .

خلع به معنای کندن و درآوردن است . طلاق خلع در شرایطی رخ میدهد که زن به قدری از همسر خود تنفر دارد که حاضر به پرداخت مالی جهت جدا شدن از وی می باشد .

مبارات به معنای بیزار شدن از یکدیگر است . در طلاق مبارات ، نفرت بین دو طرف است . یعنی هم زن از همسر ناخشنود است و هم مرد از همسر خود .

در هر دو طلاق زن به لحاظ رازی کردن مرد به طلاق ، مالی را به او میبخشد . در طلاق خلع مالی که زن به مرد میدهد میتواند مساوی مهریه ، کمتر یا بیشتر از آن باشد . ولی در طلاق مبارات  نباید بیش از مهریه باشد و صرفا میتواند به میزان مهریه و یا کمتر از آن باشد .

طلاق مبارات نیز ماهیت بائن دارد . ( یعنی مرد پس از طلاق حق رجوع مجدد را ندارد و در صورت درخواست به زندگی مجدد دوباره باید درخواست نکاح دهد . همچنین زن باید مواردی که مربوط به نگاه دااشتن عده می باشد رعایت کند )

مراحل طلاق توافقی جدیدترین قوانین سال 99 و مدارک لازم

 در قوانین خانواده در کنار طلاق یک طرفه که هم از سوی زوج و هم از سوی زوجه قابل اقدام هست طلاق توافقی تعریف شده است . لذا هر دو طرف در شرایطی میتوانند اقدام به طلاق توافقی نمایند که در مرحله اول تمایل نهایی به خاتمه زندگی با هم داشته باشند . ثانیا در مورد نفقه ، حضانت ، مهریه و جهزیه به توافق کامل رسیده باشند . در غیر اینصورت رای توافقی برای ایشان صادر نمیگردد .

زوجین طبق مواد ۲۴ و ۲۵ قانون حمایت خانواده مصوب سال  91 حتی اگر توافق بر جدایی داشته باشند به ناچار می بایستی از دادگاه حکم بگیرند . به این حکم گواهی عدم سازش اطلاق میگردد . در صورت عدم توافق زوج و زوجه میتواند اقدام به طلاق یک طرفه نمایند که شرایط آن متفاوت می باشد و سایر مطالب به آن پرداخته شده است .

داه

مدارک لازم جهت طلاق توافقی

 

سند ازدواج ( عقدنامه )

شناسنامه زوج و زوجه

 کارت ملی زوج و زوجه

 گواهی عدم بارداری

 در صورت باکره بودن زن، گواهی بکارت او

 توافقنامه کتبی مبنی بر توافقات زن و مرد در مورد مسائل مختلف مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند و

 نظریه کتبی واحد مشاوره دادگاه خانواده .

 ارائه گواهی عدم امکان سازش که از مدت صدور آن سه ماه نگذشته باشد.

 در صورت داشتن وکیل وکالتنامه .

 مراحل اخذ گواهی عدم سازش و طلاق توافقی

 در زیر به طور کامل مراحل طلاق توافقی به همراه اخرین قوانین و تغییرات در سال 99 مرحله به مرحله نگارش شده است . در نظر داشته باشید رویه حقوقی برخی از شهرستانها کمی متفاوت می باشد اما مراحل کلی آن به صورت زیر است .

 -1توافقنامه طلاق:

 هر دوطرف از قبل توافقات خود را در مورد کلیه مسائل مربوط به مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و زمان و نحوهملاقات، جهیزیه و اجرت‌المثل انجام داده و انرا مکتوب میکنند . لذا لازم است در متن ان دقت شود و با اگاهی کامل به همراه شاهد امضا گردد . اگر ضمیمه پرونده ای خاص کردید از ان یک نسخه کپی بگیرید . پیشنهاد میگردد قبل از امضای محتوای توافقنامه با وکیل خانواده مشورت کنید . یک توافقنامه معتبر میتواند از بسیاری از مشکلات آینده و پشیمانی جلوگیری کند .

 وافقنامه از روش اعطای وکالت نامه به زوجه

 ابتدا زوج با حضور در دفتر اسناد رسمی به زوجه به صورت محدود و یا نامحدود وکالت میدهد تا خود را مطلقه سازد . به اصطلاح حق طلاق را از خود میگیرد و به زوجه میدهد . در مقابل زوجه اقرار نامه ای را تنظیم میکند و عنوان مینماید کلیه حق و حقوق خود را دریافت نموده و از تاریخ تنظیم اقرارنامه هرگونه ادعایی در این خصوص از اعتبار ساقط می باشد . لذا در کنار وکالتنامه محضری اقرار نامه قرار میگیرد .

زوجه میتواند و با اعطای وکالت به وکیل دادگستری که وکیل مع الواسطه زوجه نام دارد ، مراحل را بدون حضور خود انجام دهد . وکیل وی میتواند در حدود اختیارات مندرج در وکالت نامه اعطایی از سوی زوجه گواهی عدم سازش را دریافت نمایدذنلا

2. مراجعه به سامانه تصمیم سازمان بهزیستی:

سازمان بهزیستی با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به منظور ارائه خدمات مشاوره‌ای به زوج‌های درآستانه طلاق  سامانه‌ای به نام تصمیم راه اندازی کرده اند. زوج‌های که قصد طلاق دارند باید قبل از مراجعه به دادگاه در سامانه تصمیم سازمان بهزیستی ثبت نام کنند. پس از ثبت نام در این سامانه ، ساعت ، جلسات  و ادرس مراکز برای شما مشخص میگردد .

مشاور معمولا سعی در بررسی دلایل درخواست زوجین مینماید . همچنین توافق های مالی و غیر مالی زوجین در مورد مهریه و نحوه پرداخت آن ، اجرت المثل، نفقه ، حضانت فرزندان و جهیزیه و …  را مکتوب می کند . پس از انکه تلاش برای ترغیب جهت زندگی مجدد به نتیجه ای نرسید در پایان جلسات کد پیگری ثبت ارائه میگردد . به آن گواهی عدم انصراف از طلاق گفته میشود . مراکز خدمات قضایی از سال 77 بدون این برگه اجازه ثبت دادخواست طلاق یکطرفه را ندارند . در نظر داشته باشید تعداد جلسات بستگی به شرایط و شهرستان متفاوت و از یک تا 5 جلسه میتواند به طول انجامد .

جهت ورود به سامانه تصمیم سازمان بهزیستی کلیک کنید . افراد به راحتی بدون نیاز به مراجعه میتوانند ثبت نام خود را تکمیل کنند .

3. تنظیم دادخواست:

به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و تقاضای تنظیم دادخواست طلاق توافقی میدهید . دادخواست شما توسط دفتر خدمات قضایی تنظیم و به شعبه دادگاه خانواده ارجا میشود . پس از ان وقت مشخصی توسط دادگاه تعیین شده تا هر دو یا وکیل شما در دادگاه حضور پیدا کند . این زمان به شما ابلاغ میشود .

4. جلسه رسیدگی دادگاه:

هردو طرف و یا وکلای آنها در دادگاه حضور پیدا میکنند. پس از نهایی شدن دادگاه و بررسی پرونده توسط قاضی ، گواهی عدم سازش صادر میگردد .

انجام مراحل طلاق توافقی با وکیل اجباری نیست ولی مزایای بسیاری دارد که طبق تجارب ما پیشنهاد میگردد .  از جمله این مزایا افزایش سرعت انجام امور می باشد . بسیار اتفاق افتاده به دلیل عدم اشنایی با ضوابط و مراحل ارجای طلاق توافقی ماه ها به طول انجامیده و به طبع آن پشیمانی و یا اتفاقاتی که باعث انصراف یکی از طرفین گردیده است . همچنین وجود وکیل باعث حفظ حقوق موکل خود ، جلوگیری در تنش و درگیری، افزایش کیفیت کار ، عدم نیاز به مراجعه موکل میگردد .

فقط در طلاق توافقی با حق طلاق (وکالت در طلاق) داشتن وکیل دادگستری برای زوجه  الزامی می باشد .

5. مراجعه به محضر جهت طلاق:

پس از مراحل دادگاه به همراه گواهی عدم امکان سازش ظرف 3 ماه ، با مراجعه به محضر سند طلاق امضا و طلاقنامه صادر میگردد .

زذر

نکات ضروری که باید در طلاق توافق توجه داشته باشید:

 نکته اول: این که مهریه یا قسمتی از آن پرداخت گردد و یا کاملا بخشیده شود باید از قبل توافق گردد و در توافق نامه ذکر شود . توافق بر سر نحوه پرداخت مهریه از شروط طلاق توافقی است و اگر ابهامی در ان وجود داشته باشد ، طلاق از طرف دادگاه رد میشود.

 نکته دوم : هزینه های اجباری طلاق توافقی شامل سه قسم می باشد . هزینه دادخواست ، هزینه مشاوره  ، هزینه محضر . هر کدام از این موارد نسبت به شهرستان محل اقامت متفاوت می باشد . لذا دادیاران نمیتواند هزینه مشخصی را اعلام کند .

 نکته سوم : اگر پس از صدور رای دادگاه، زوج از جاری شدن طلاق پشیمان گردد، طلاق توافقی انجام نمی گیرد. چنانچه زوجه پشیمان گردد، زوج می تواند با مراجعه به دفترخانه ، طلاق را ثبت نماید . و لیکن زوجه حق دارد تا مدت سه روز آنچه که بذل نموده است را پس گیرد.

 نکته چهارم : در صورت باکره بودن زوجه ، امکان پاک نمودن صفحه اول شناسنامه وی وجود دارد . این کار با رای دادگاه و مراجعه به اداره ثبت احوال انجام میگیرد .

نکته پنجم: گواهی عدم سازش فقط 3 ماه اعتبار داشته و پس از ان زوجین دوباره باید اقدام کنند . 

نکته ششم: در صورتی که زوجه باکره باشد، نیازی به اقرار زوجه به عدم بارداری و همچنین نیازی به ارائه گواهی عدم بارداری نیست.

 نکته هفتم: در مواردی نظیر حضانت فرزندان اگر توافق صورت نگیرد ، دادگاه طی قوانین و قواعد موجود تعیین تکلیف میکند . پیشنهاد میگردد که از قبل توافقات لازم صورت گیرد . اگر ابهامی در دادگاه از سوی هر یک از زوجین ایجاد شود مراحل به مراتب افزایش پیدا میکند .

نکته هشتم: در طلاق توافقی هم زوج و هم زوجه باید در جلسات مشاوره حضور یابند . مگر اینکه زوجه از زوج وکالت در طلاق داشته  و در قسمت حدود اختیارات اذن در مشاوره داشته باشد .

نکته نهم: در طلاق توافقی با حق طلاق (وکالت در طلاق) داشتن وکیل دادگستری برای زوجه  الزامی می باشد .