لاببی

منظور از جرم مشهود چه نوع جرمی است؟

جرم مشهود جرمی است که اندکی پس از ارتکاب آن قابل تعقیب است یعنی یا می‌توان مجرم را دستگیر کرد یا به اندازه کافی ادله وقوع جرم در دسترس است و قابل جمع آوری است و از این طریق رسیدگی به این جرم نیز راحت‌تر می‌شود .

قانون آیین دادرسی کیفری نیز در ماده 21 خود به جرم مشهود اشاره کرده است و مصادیق آن بیان شده است .

جرم غیر مشهود

جرم غیرمشهود به جرایمی گفته می‏شود، که از زمان ارتکاب آن مدتی گذشته است و برای اثبات آن به شهود آنی دسترسی نیست. در این دسته از جرایم ماموران نیروی انتظامی وقوع جرم را به دادستان اعلام می‌کنند تا دادستان پس از انجام بررسی‌های لازم، در مورد ادامه تحقیقات دستورهای لازم را به ماموران نیروی انتظامی بدهد یا تصمیم قضایی لازم را بگیرد.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با دراختیار داشتن وکیل پایه یک دادگستری و مشاورین حقوقی مجرب در خدمت شما عزیزان است و پاسخ گوی سوالات شما می‌باشد.

ابل

تفاوت جرم مشهود و جرم غیر مشهود

جرایم مشهود و جرایم غیر مشهود یکی از اصطلاحاتی است که امروزه در حوزه حقوق کیفری و علی الخصوص آیین دادرسی کیفری دیده می‌شود . و از آن جایی که دارای اهمیت زیادی است و کاربرد زیادی در نحوه رسیدگی به دعاوی کیفری دارد لذا لازم است که به آن پرداخته شود و تفاوت های آن به درستی بیان گردد .

ما نیز در این نوشتار قصد داریم تا شما را با مفهوم جرم مشهود و جرم غیر مشهود و تفاوت های این دو آشنا نماییم .

الاب

نقش مردم در مواجه با جرائم مشهود

 

همواره شاهد این موضوع هستیم که افراد هنگامی که در معرض خطر قرار می گیرند از مردم خواستار کمک و یاری می شوند. در جرائم مشهود به دلیل اینکه از اهمیت بالای برخوردار است قانون تحت شرایطی برای جلوگیری از بین رفتن آثار و دلایل اثبات کننده جرم، اقدامات مردم به جهت احسان و کمک به بزه دیده (متحمل جرم، آسیب دیده از جرم) را محترم و قانونی شمرده است.

به موجب تبصره یک ماده ۴۵ قانون آیین دادرسی کیفری، قانونگذار اذعان داشته است که، در صورتی که جرائمی که مجازات آن اعدام، حبس ابد، حبس تعزیری پانزده سال به بالا باشد، به صورت مشهود محقق شود و در هنگام ارتکاب جرم مامورین نیروی انتظامی یا سایر افرادی که طبق قانون موظف به برقراری نظم در موارد مشخص شده می باشند (مثلا مامورین وزارت اطلاعات در جرائم امنیتی و سیاسی) در صحنه ارتکاب جرم وجود نداشته باشند مردم می توانند تمامی اقدامات لازم را در جهت حفظ آثار جرم به عمل آورند.

در پایان و به عنوان نتیجه گیری باید خاطر نشان کرد که جرائم مشهود اختصاص به جرم خاصی ندارد بلکه شرایط و نحوه ارتکاب آن است که جرم را تبدیل به مشهود می کند.

جرائم مشهود به دلیل اینکه از اهمیتی بالایی برخوردار می باشند قانون این حق را برای مردم قائل شده است تا تحت شرایطی که ذکر شد اقدام به حفظ آثار و علائم جرم بنمایند.

رسیدگی به این جرائم نیز به صورت فوق العاده و ویژه خواهد بود.