yjuyj

طی هفته‌ها و ماه ­های گذشته مطالب زیادی در مورد مسئله واگذاری کیش به چینی ‌هادر شبکه‌های اجتماعی و در بین مردم پخش شده است.

البته این موضوع یا حداقل بخش‌هایی از آن بار اولی نیست که در بین مسئولین کشور مطرح شده است.

اما سوال این است که این مطلب چقدر صحت دارد؟

ما در این مطلب سعی کردیم تا ضمن بازخوانی سابقه اخبار حول محور این موضوع، به بررسی اسناد و گزارش‌های معتبر و نیمه ‌معتبر و همچنین واکنش مسئولین کشور نسبت به این موضوع بپردازیم.

 منبع این شایعات از کجا است؟

ماجرا از پست فیسبوکی یکی از فعالان سیاسی خارج از کشور شروع شد که در اردیبهشت سال ۹۷ منتشر کرد و به قضیه واگذاری کیش به چین بدون هیچ سند و منبعی اشاره کرد.

چند ماه بعد یعنی اول اسفندماه سال گذشته، یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس، در صحن علنی درباره واگذاری جزیره کیش به چینی ها به رئیس جمهوری تذکر داد.

یک روز پس از آن معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد کیش، واگذاری جزیره کیش به چینی ها را تکذیب کرد.

علاوه بر نماینده مجلس، نماینده رباط کریم نیز در اسفند همان سال رئیس‌ جمهور را در این خصوص مورد خطاب قرار داده بود.

استاندار هرمزگان در این مورد گفته است:

«شایعه واگذاری جزایر کیش و قشم حرف‌های بی‌ربط و بیهوده‌ای است. ایران هم مانند دیگر کشورها، اهداف کوتاه و بلند مدت برای توسعه مناطق مرزی و جزایر خود دارد که یکی از این سیاست‌ها جذب سرمایه‌گذار خارجی است ولی این اتفاق هم قوانین و ضوابط خاص خودش را دارد

همچنین یکی از مقام­های سازمان منطقه آزاد کیش به این موضوع تاکید کرد که:

«بر اساس قوانین هیچ شخص حقیقی و حقوقی اجازه فروش زمین به خارجی‌ها را ندارد. »

feeg

در برخی رسانه‌های محلی و حتی کشوری موضوع واگذاری کیش به چینی‌ها مطرح شده است، نظر شما در این رابطه چیست؟

در هیچ جایی نامی از جزیره کیش برده نشده و بنده به‌عنوان رئیس شورای شهر کیش واگذاری این جزیره به کشورهای خارجی را تکذیب می‌کنم.

واگذاری جزیره کیش به خارجی‌ها کذب محض بوده و اصلاً این واگذاری خلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

از طرفی این قرارداد در حد پیش‌نویس است و باید اشاره کنم در زمانی که این پیش‌نویس به قرارداد تبدیل شود مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای نظارتی با حساسیت خاصی که دارند مطمئناً بند بند این قرارداد را موشکافی خواهند کرد تا حقوق کشور خدشه‌دار و تضییع نشود.

به نظرم کسانی که این مساله را دامن می‌زنند، به شعور و درک ایرانیان توهین می‌کنند و طرح چنین مسأله‌ای منافع ملی کشور را خدشه‌دار می‌کند زیرا هم‌اکنون از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین یک پیش‌نویس تهیه شده و به قرارداد نهایی منجر نشده است.

iuklul

 جزئیات این قرارداد برای بسیاری از مردم مبهم است، درباره آن توضیح دهید

 رئیس جمهور چین در بهمن‌ماه ۹۴ به ایران سفر کرد و در این سفر بیانیه مشترکی بین دو کشور به امضا رسید که در یکی از بندهای آن به توسعه روابط دو کشور با توجه به مکمل بودن ظرفیت‌های اقتصادی و وجود زمینه‌های مختلف همکاری در حوزه‌های گوناگون اشاره شده بود.

 پس از این بیانیه، رایزنی و مذاکره برای انعقاد قرارداد همکاری جامع ۲۵ ساله در دستور کار قرار می‌گیرد و وزیر خارجه ایران شهریورماه ۹۸ در سفر به چین، پیش‌نویس اولیه را به چینی‌ها می‌دهد و آنها نیز به مدت شش ماه روی پیش‌نویس کار می‌کنند.

 در نهایت فروردین ۹۹، چینی‌ها پیش‌نویس را به مسئولان کشورمان ارائه می‌کنند و اول تیرماه سال جاری پیش‌نویس اولیه به تصویب می‌رسد و سخنگوی دولت در این خصوص اعلام نظر می‌کند.

 گروهی از مردم این قرارداد را مغایر با منافع ملی ارزیابی می‌کنند، دلیل این ذهنیت چیست؟

 به نظرم تا حدی باید به مردم حق داد چون آنها از دولت تحقق شعار "جریان آزاد اطلاعات " را توقع دارند و نباید قانون دسترسی آزاد اطلاعات بی اثر بماند؛ از طرفی اگر روی منشور حقوق شهروندی تاکید می‌کنیم باید حق مردم در دسترسی به اطلاعات مربوط به این قرارداد تا حد امکان را فراهم کرده و به مرحله اجرا رسیدن حقوق شهروندی را محقق کنیم.

 اگر این اتفاق رخ ندهد مردم حق دارند انتقاد کنند و نسبت به قرارداد ایران و چین بی‌اعتماد باشند بنابراین وقتی که این اسناد پیش‌نویس بوده، قراردادی منعقد نشده و در حال حاضر کلیات آن مطرح است، لازم است مسئولان سیاسی و اقتصادی کشور جزئیات آن را اطلاع رسانی و شفاف کنند.

 برخی از شهروندان قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین را همچون توافقنامه‌هایی می‌دانند که به ضرر کشور تمام شد و هنوز یک نوع بیگانه ستیزی در ذهن مردم ایران وجود دارد که مردم به این قرارداد بدبین هستند درحالی که باید با شفافیت این ذهنیت را تغییر داد و در زمینه تقویت سرمایه اجتماعی اهتمام بیشتری به خرج دهیم.

نباید این ذهنیت وجود داشته باشد که با امضای این قرارداد کشور از کالاهای بی‌کیفیت چینی پر می‌شود زیرا به عقیده من این یک ذهنیت اشتباه است.

kjuk

چرا گمان می‌کنید این ذهنیت اشتباه است؟

در حال حاضر کشور چین یک کشور قدرتمند و از کشورهای اول اقتصادی جهان است؛ این قرارداد می‌تواند هم منافع ایران و هم منافع چین را در حوزه‌های مختلف تأمین کند. چین در آینده به رشد اقتصادی خود ادامه خواهد داد و نمی‌تواند ایران را به دلایل مختلف به عنوان یک کشور قدرتمند منطقه نادیده بگیرد.

این موضوعی است که باید دولتمردان، سیاستمداران و رسانه‌ها، ذهن مردم را از طریق آن به این پیش‌نویس و قرار داد روشن و امیدوار کنند زیرا کشور ما در شرایط تحریم باید با کشورهایی که در اقتصاد و تجارت حرف اول را می‌زنند، روابط راهبردی داشته باشد.

چین قرار داد با ۱۲۰ کشور جهان قرارداد تجاری اقتصادی دارد پس چرا ما چنین رابطه و قراردادی نداشته باشیم؟ مردم این کشورها هرگز فکر نمی‌کنند که کشور چین قصد دخالت در امور کشورشان را دارد.