y6y

اختراع حاصل و ثمره تلاش فکری و تراوش ذهنی مخترع است که در قالب یک محصول صنعتی یا فرآیند صنعتی متبلور می شود .قانون ثبت علایم تجاری و اختراعات، مصوب اول تیرماه 1310 ثبت اختراع را در ایران تجویز می کند و برای ترتیب ثبت ، آیین نامه قانون مزبور که در سال 1310 تصویب شده و در سال 1337 مورد تجدید نظر قرار گرفته است تشریفاتی را پیش بینی می کند.
ماده 26 قانون ثبت علایم تجاری و اختراعات مقرر می دارد : " هر قسم اکتشاف یا اختراع جدید در شعبه مختلفه صنعتی به کاشف یا مخترع آن حق انحصاری می دهد که بر طبق شرایط و در مدت مقرر در این قانون از اکتشاف یا اختراع خود استفاده نماید مشروط بر اینکه اکتشاف یا اختراع مزبور مطابق مقررات این قانون در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسیده باشد. نوشته ای که در این مورد اداره ثبت اسناد تهران می دهد ورقه اختراع نامیده می شود.

هر اختراعی 2 حق را برای مخترع به وجود می آورد : یکی حق اخلاقی که همیشه باقی می ماند و دیگری حق مادی آن، که محدود است و در قانون ما بر حسب مخترع، 5، 10 ، 15 یا 20 سال می باشد.
در ادامه ، ضمن بررسی مدارک مورد نیاز جهت ثبت اختراع، به مراحل ثبت آن به طور کامل می پردازیم. خاطر نشان می شویم موسسه حقوقی فکر برتر، افتخار دارد در زمینه ی ثبت اختراع بهینه ترین خدمات را به مخترعین محترم ارائه نماید.برای این منظور، کافیست با کارشناسان مجرب و فوق حرفه ای ما تماس حاصل فرمایید.

6jjtt

مدرک مورد نیاز برای ثبت اختراع به شرح ذیل می باشد :

1-  اظهارنامه اختراع ( 3 نسخه )
وفق ماده 2 آیین نامه ی اجرایی قانون ثبت اختراعات،ثبت اختراع مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است. اظهارنامه اختراع جزء اوراق بهادار می باشد و می بایست این فرم مخصوص را از واحد فروش اوراق بهادار واقع در اداره کل ثبت شرکت ها تهیه و به زبان فارسی و بدون لاک گرفتگی، قلم خوردگی و پاره گی تنظیم نمود. چنانچه اسناد ضمیمه اظهارنامه و سایر اسناد مربوط،به زبان دیگری غیر از فارسی باشد،ارائه اصل مدارک مورد نیاز همراه با ترجمه عادی کامل آن ها الزامی است.مع ذلک اگر ترجمه کامل این مدارک برای متقاضی میسر نباشد،می تواند خلاصه آن ها را به فارسی ضمیمه نماید.مرجع ثبت در صورت لزوم می تواند در جریان بررسی اظهارنامه،ترجمه رسمی مدارک مزبور را مطالبه کند.چنانچه اصطلاحات فناوری و علمی به کار رفته در اسناد مذکور،معادل فارسی نداشته باشند،ذکر همان اصطلاحات کفایت می کند.
در تنظیم و تسلیم اظهارنامه موارد ذیل باید رعایت گردد:
الف- نام و سایر اطلاعات لازم در خصوص متقاضی، مخترع و نماینده قانونی او ، در صورت وجود و عنوان اختراع در اظهارنامه درج شود.
ب-در مواقعی که متقاضی شخص مخترع نیست،مدارک دال بر سمت قانونی وی همراه اظهارنامه تحویل گردد.
ج- ادعای مذکور در اظهارنامه، گویا و مختصر بوده و با توصیف همراه باشد،به نحوی که برای شخص دارای مهارت عادی در فن مربوط واضح و کامل بوده و حداقل یک روش اجرایی برای اختراع ارائه کند.
همچنین ذیل امضاء اشخاص حقوقی متقاضی ثبت ممهور به مهرگردد.
2- توصیف اختراع ( 3 نسخه )
خلاصه توصیف اختراع باید مستقیماَ زمینه ی فنی ای که اختراع به آن تعلق دارد را تعیین کند تا در جستجوی سوابق اختراع ادعایی مورد استفاده قرار گیرد.در خلاصه اختراع  نکات ذیل باید در نظر گرفته شود:
1-با عنوان اختراع شروع شود و مشتمل بر 70 تا 200 کلمه باشد.
2-مشکل فنی،اساس راه حل ارائه شده برای آن و کاربرد یا کاربردهای اصلی اختراع را اجمالاَ روشن نماید.
3-در صورت لزوم،مشتمل بر فرمول های شیمیایی یا معادلات ریاضی باشد تا براساس آن ها ویژگی های اختراع به بهترین شکل بیان شود.
4-در صورتی که برای توضیح اختراع ارجاع به نقشه های ارجاع دهنده به هر یک از نقشه ها در داخل پرانتز ذکر گردد.
5-عدم بیان ارزش و مزایای اختراع.

yjky

مراحل لازم برای ثبت اختراع

فرآیند ثبت اختراع به دو روش تحقیقی و اعلامی انجام می شود که در کشور ما فقط شیوه اعلامی مورد استفاده قرار می گیرد. بدین صورت که ابتدا می بایست مراحلی ، جهت ارائه اطلاعات و مشخصات اختراع خود و اعلام علاقه مندی برای ثبت آن به صورت اینترنتی انجام گیرد و نیازی به مراجعه حضوری مخترع به اداره ثبت اختراع نمی باشد. شما می توانید مطابق با راهنمای تصویری موجود در ادامه مقاله به درج اطلاعات مخترع ، مشخصات فنی اختراع و هم چنین ثبت اظهارنامه بپردازید.

توجه داشته باشید که در هر مرحله می توانید به منظور جلوگیری از حذف اطلاعات ثبت شده بر اثر قطع برق یا اینترنت ، از گزینه ثبت موقت استفاده کرده و کد رهگیری دریافت نمایید. پس از انتخاب این گزینه ، کد رهگیری مربوطه در قسمت بالای فرم نمایان می شود. شایان ذکر است که دریافت این کد به منزله ثبت اظهار نامه نبوده و تنها با هدف تکمیل مدارک پیش از پایان ثبت اظهارنامه صادر می گردد.

io8i

ثبت اختراع از طریق سامانه

ابتدا وارد سامانه مرکز مالکیت معنوی به نشانی iripo.ssaa.ir شده و از نوار بالای صفحه ، گزینه ثبت نام متقاضی / ورود اعضا را انتخاب کنید.

نام کاربری و رمز عبور خود را در بخش های مربوطه وارد کرده و کلید ورود به سامانه را بفشارید. چنان چه قبلا عضو سایت نبوده اید ، گزینه ثبت نام را از منوی سمت راست صفحه انتخاب کنید. به منظور عضویت در سایت ، اقدامات لازم را به انجام برسانید و کد شناسایی دریافت نمایید. فراموش نکنید که این کد را در ادامه روند ثبت اختراع نیاز خواهید داشت.

 از منوی سمت راست گزینه ثبت اظهارنامه اختراع را انتخاب نمایید. پس از مطالعه متن موجود در این قسمت ، تیک عبارت متن فوق را خوانده و شرایط را قبول می کنم را فعال کرده و روی عبارت مرحله بعدی کلیک کنید.

در این مرحله لازم است نوع اظهارنامه خود را انتخاب نمایید. به منظور ثبت اختراع ، گزینه ثبت اظهارنامه جدید را انتخاب نموده و کلید مرحله بعدی را بفشارید.

پس از کلیک روی دکمه ثبت شخص جدید” ، صفحه زیر نمایان می شود که بایستی با توجه به نوع حقوقی و تابعیت خود ، گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.

کد شناسایی را در قسمت مربوطه وارد کرده و روی گزینه بازخوانی اطلاعات کلیک نمایید. پس از فراخوانی اطلاعات لازم است سمت شخص در پرونده (نماینده قانونی یا مخترع) را مشخص نموده و سپس روی عبارت افزودن کلیک کنید.

در بخش عنوان ، نام اختراع خود را وارد کرده و خلاصه ای از مشخصات فنی و راه حل های ارائه شده در اختراع را در کادر مربوط به آن شرح دهید.

yjk,

این مرحله مختص کسانی است که قبلا طرح خود را در کشورهای دیگری (غیر از ایران) ثبت کرده اند و اکنون می خواهند از حق مالکیت 6 ماهه خود در ایران استفاده نمایند. در صورت انتخاب این بخش باید مدارک حق تقدم در بخش ضمیمه ها پیوست شوند. ناگفته نماند که مدت زمان حق تقدم در ثبت اختراع ، 12 ماه پس از ثبت اظهارنامه خواهد بود و مدارک مربوطه نیز باید به زبان اصلی بوده و هم چنین دارای ترجمه رسمی دادگستری باشند. در نهایت پس از فشردن کلید افزودن ، روی عبارت ثبت اطلاعات به منظور ورود به مرحله بعد کلیک نمایید. (در صورتی که اقدام به ثبت اختراع خود در دیگر کشورها نکرده اید ، نیازی به پر کردن این فرم ندارید). گزینه ثبت موقت را انتخاب کنید.

برای ارسال ضمیمه های مورد نیاز ، گزینه ثبت ضمایم را انتخاب کنید.

پس از انتخاب گزینه بارگذاری پیوست ، تصویر زیر نمایان می شود که باید روی کلید“Browse” کلیک کرده و تصویر مدارک مورد نیاز را انتخاب نمایید. پس از انتخاب تصاویر ، روی گزینه ارسال پیوست کلیک کنید. (هنگام ارسال تصاویر به فرمت و حجم مورد نیاز توجه فرمایید. مدارک لازم جهت بارگذاری ، در ادامه مقاله ارائه شده اند.)

پس از ارسال مدارک ، می توانید لیستی از پیوست های ارسالی خود را مشاهده کنید. در صورتی که اظهارنامه شما نیاز به ضمیمه های اختیاری داشته باشد ، این ضمیمه ها از طریق گزینه افزودن ضمایم اختیاری تکمیلی قابل ارسال می باشند.

در صورتی که تعداد مالکین بیش از یک نفر باشد باید از طریق گزینه ارسال اطلاعات از طریق تایید سایر مالکین ، اطلاعات را به منظور تایید ، به دیگر مالکین نیز ارسال نمایید.

juj

پس از انجام مرحله فوق ، تصویر زیر نمایش داده می شود که شامل کلیه اطلاعات ثبت شده می باشد.

در این مرحله ، سایر مالکین می توانند با ورود به حساب کاربری خود ، اطلاعات را تایید کرده و یا عدم تایید آن ها را به ثبت برسانند.

پس از طی کلیه مراحل و پیش از ثبت نهایی ، لازم است از بخش اقدامات پیش از ثبت نام موارد و مشکلات ذکر شده را برطرف نمایید.

در این بخش بایستی هزینه مورد نیاز را از طریق گزینه پرداخت هزینه و ثبت نهایی پرداخت کنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم پرداخت هزینه و دریافت فیش ، اظهارنامه فاقد اعتبار بوده و حق اعتراض نیز نخواهید داشت.

پس از انتخاب شیوه پرداخت ، روی گزینه پرداخت اینترنتی و دریافت شماره اظهارنامه کلیک نمایید.

پس از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود ، کلید پرداخت را بفشارید. توجه داشته باشید این هزینه تنها از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب قابل پرداخت می باشد.

در صورتی که تمامی مراحل فوق با موفقیت انجام شوند ، سامانه کدی را به عنوان کد رهگیری در اختیارتان قرار می دهد که لازم است آن را نزد خود حفظ کنید.

cddv

دیگر ضمیمه های لازم جهت ارسال عبارت اند از:

توصیف اختراع

توصیف و شرح مشخصات اختراع از جمله مواردی است که برای ثبت آن الزامی می باشد. در واقع یک توصیف جامع و قابل قبول باید شامل جزئیاتی همچون ذکر مزایای اختراع ، ارائه حداقل یک روش اجرایی جهت بهره برداری از اختراع ، توضیح کاربرد صنعتی اختراع ، بیان مشکل فنی و اهداف اختراع ، بررسی ابعاد فنی اختراع و… باشد.

خلاصه ای از توصیف اختراع

از جمله مزایای ارائه خلاصه آن است که کارشناسان بررسی پرونده می توانند در مدت زمان کوتاهی ، مسائل فنی ، راه حل ها و ایده های ارائه شده را به صورت مختصر و مفید مورد مطالعه قرار دهند. مطابق با قوانین و مقررات ثبت اختراع ، این خلاصه ها می بایست حاوی اطلاعاتی از قبیل عنوان اختراع ، فرمول های شیمیایی و معادله های ریاضی ، عدم بیان ارزش و مزایای اختراع ، ارجاع به نقشه های مربوطه در صورت ضرورت ، زمینه و مشکلات فنی بوده و حجم آن نیز بین 70 تا 200 کلمه باشد.

ادعا یا ادعاهای اختراع

این مدرک تنها مختص به بیان و مشخص نمودن محدوده حق مالکیت مخترع می باشد که لازم است ادعاهای وی معقول و متناسب بوده و با صراحت بیان شوند. در این بخش نباید به موادی همچون ارجا به نقشه و توصیف اختراع پرداخته شود.

نقشه یا نقشه های اختراع در صورت نیاز

این ضمیمه شامل نمودارها ، جداول و نقشه های مربوط به اختراع می باشد که می بایست وضوح و شفافیت لازم را برای ارائه تمامی جزئیات داشته باشد و هم چنین از نشانه ها برای ارجا و بیان صریح تر استفاده شود.

مدارک هویتی مخترع

داوطلبان حقیقی (اشخاص) و حقوقی (دانشگاه ها ، موسسات ، شرکت ها و پژوهشگاه ها) باید از مدارک هویتی خود اسکن تهیه کرده و آن ها را به عنوان ضمیمه اظهارنامه خود در سامانه بارگذاری نمایند. تصویر شناسنامه و کارت ملی برای متقاضیان حقیقی ، مدارک تاسیس شرکت برای شرکت ها و مجوزهای مربوطه برای موسسات علمی الزامی است.

edfe

درخواست کتبی جهت عدم ذکر نام مخترع (تنها در صورتی که مخترع نخواهد نامش ذکر شود.)

طبق جدیدترین قوانین مصوبه ، نام مخترع می بایست در گواهینامه اختراع ذکر شود مگر در شرایطی که به صورت کتبی از اداره مالکیت صنعتی برای عدم ذکر نام مخترع درخواست شود و مجوز آن نیز صادر گردد.

مدارک نمایندگی در صورت ثبت تقاضا توسط نماینده قانونی

در شرایطی که تقاضای ثبت اختراع توسط نماینده قانونی اعلام شود ، مدارک او نیز باید از جمله ضمیمه های ارسالی باشد.

حق اختراع را می توان به عنوان یک قرارداد دو جانبه میان دولت و مخترع عنوان کرد که طی آن ، فرد مخترع باید جزئیات کامل اختراع خود را به همراه راه حل هایی که می تواند در توسعه صنعت و تکنولوژی کشور موثر واقع شود ، افشا کرده و در اختیار مراجع ذی صلاح قرار دهد. مخترع نیز در قبال این امر ، حق انحصاری اختراع خود را که معمولا 20 ساله است ، دریافت می کند. پس از ثبت تقاضانامه که مراحل آن به صورت کامل در این مقاله ذکر شد ، می بایست منتظر بررسی کارشناسان مربوطه باشید و نتایج بررسی را نیز از طریق حساب کاربری خود در سامانه مرکز مالکیت معنوی پیگیری نمایید.

سوالات متداول

1- برای این که بتوانم اختراعم را ثبت کنم باید به چه سازمانی مراجعه کنم؟

ثبت اختراع نیاز به مراجعه حضوری ندارد و می توانید با مراجعه به سایت رسمی مرکز مالکیت معنوی ، اختراع خود را ثبت نمایید.

2- چه مراحلی را برای ثبت اختراع باید طی کرد؟

به طور کلی دارای دو مرحله تحقیقی و اعلامی است که در کشور ما تنها مرحله اعلامی انجام می شود. به این صورت که فرد مشخصات اختراع خود و علاقه مندی برای ثبت آن را به صورت اینترنتی ارائه می کند.

3- یک اختراع باید چه ویژگی هایی داشته باشد که بتوان آن را به ثبت رساند؟

اختراعی مورد قبول است که مشابه و حتی طرح آن در هیچ کشوری ثبت و ارائه نشده باشد ، دارای نوآوری باشد و در صنعت نیز کاربردی باشد.